Relacje

S   P   O   N   S   O   R   Z   Y           K   O   N   K   U   R   S   U

EDYCJA 2013/2014


1. MIEJSCE – Tag für Tag
*0Dorota Szymała (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu)
W kwietniu bieżącego roku wzięłam udział w ogólnopolskim konkursie Tag für Tag. Jako nagrodę za pierwsze miejsce SJO Glossa ufundowała mi dwutygodniowy pobyt w Berlinie.

Tak więc 17.08 wyjechałam Polskim Busem do stolicy Niemiec. Zakwaterowanie miałam u przemiłej rodziny, w małym, nowoczesnym mieszkaniu położonym niedaleko GLS (German Language School Berlin). Co dzień, z wyjątkiem weekendów uczęszczałam na zajęcia z języka niemieckiego. Mój poziom C1 stanowił dla mnie ciekawe wyzwanie. Poruszaliśmy na zajęciach interesujące tematy oraz zgłębialiśmy zawiłości gramatyczne. Atmosfera była wspaniała, nauczyciele pomocni i otwarci na potrzeby uczniów. W ciągu zaledwie dwóch tygodni mogłam naprawdę polepszyć mój niemiecki, szczególnie wymowę. A wszystko to, bo miałam kontakt z językiem praktycznie 24 godziny na dobę. Najbardziej jednak podobał mi się fakt, że uczyłam się w bardzo międzynarodowej grupie. Poznałam ludzi z całego świata – od Brazylijczyka przez Chorwatów po dziewczynę z Australii. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach popołudniowych oferowanych przez szkołę. Zwiedziliśmy Poczdam i zniszczone bunkry z okresu II wojny światowej. Odbyliśmy wycieczkę rowerową po berlińskich parkach i odwiedziliśmy Nową Galerię Narodową z kolekcją sztuki nowoczesnej. Na własną rękę zwiedziliśmy również Aleksanderplatz, wspaniale zorganizowane Currywurstmuesum oraz muzea na słynnej Wyspie Muzeów. Zbiory dzieł antycznych, w szczególności wspaniałe popiersie Nefretete zrobiły na mnie duże wrażenie. Ponadto poznałam również nocne życie stolicy Niemiec. Na nocnym pchlim targu zakupiłam w okazyjnych cenach używane książki Hermanna Hesse – mojego ulubionego niemieckiego pisarza. Zachwyciło mnie również wieczorne oświetlenie Berlina. Między innymi podświetlona Brama Brandenburska wygląda uroczo. Zapewne dlatego jest tak popularnym motywem na pocztówkach.

Te dwa tygodnie w stolicy Niemiec były dla mnie wspaniałą przygodą. Kurs w GLS Berlin mogę polecić naprawdę każdemu. Sama planuję w przyszłe wakacje jeszcze raz wziąć w nim udział i dalej odkrywać Berlin.
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu

1. MIEJSCE – Day by Day
*0Olga Majlich (Liceum Ogólnokształcące Nr XII)
Dzięki wygranej w konkursie Day by Day 2013/14 na trzynaście dni przeniosłam się do Oksfordu, a właściwie do leżącej na jego obrzeżach wioski Wheatley. Mieszkałam razem z siedemnastoletnią Hiszpanką u miejscowej rodziny, która zapewniła mi również śniadania i obiadokolacje. W poniedziałek po przybyciu do Centre of English Studies napisałam test sprawdzający znajomość gramatyki i słownictwa oraz przeprowadzono ze mną krótką rozmowę. Każdy nowy uczeń został przydzielony do grupy odpowiadającej jego znajomości języka angielskiego.

Codziennie przez trzy godziny (z półgodzinną przerwą) zajmowaliśmy się nauką, która w dużej mierze opierała się na praktycznym korzystaniu z języka. Popołudniami każdy uczeń mógł sam wybrać się do centrum Oksfordu (co zajmowało ok. 20 minut jazdy autobusem), skorzystać ze szkolnego asortymentu filmów, pokoju komputerowego, małej biblioteki czy kuchni. Chętni mogli też wpisywać się na zajęcia „social programme”, obejmujące m.in. wycieczki z przewodnikiem czy wyjścia na kręgle. W czasie weekendów odbywały się jednodniowe wyjazdy, np. do Cambridge czy Londynu.

Większość uczniów była studentami, ale pojawiały się też osoby w innym wieku. W mojej grupie, mając 17 lat, byłam najmłodsza. Co tydzień zmienia się lista uczniów – jedni się pojawiają, inni wracają do domu. Poznałam ludzi z różnych stron świata, na przykład z Francji, Wenezueli, Japonii czy Libii. Niektórzy z nich zostawali w szkole po 2­3 miesiące, a nawet dłużej. Zarówno na zajęciach, jak i w czasie wolnym w szkole panowała atmosfera życzliwości i rozluźnienia.

Wyjazd do Oksfordu był dla mnie fascynującą okazją, aby sprawdzić swoje umiejętności, nawiązać kontakt z żywym językiem i poznać ludzi z całkowicie odmiennych kultur. Oraz zjeść prawdziwe angielskie fish and chips!
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu

EDYCJA 2012/2013


1. MIEJSCE – Tag für Tag
*0Natalia Bernaciak (Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy)
Na prośbę moją i mojego ojca z Polski wyjechałam prywatnym samochodem. Po 5 h (ok. 11:00) jazdy dotarłam na miejsce- ActiLingua Residence. Rezydencja ta mieści się na ulicy Schneidergasse 7 w okolicach stacji metra U3 "Zippererstraße". Zameldowałam się w recepcji, złożyłam...
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu

1. MIEJSCE – Día a Día
*0Angelina Sojka (I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie)
¡Hola!
Mam na imię Angelina, mam 19 lat i jestem tegoroczną laureatką pierwszej nagrody w konkursie Día a Día w kategorii liceum, organizowanego przez Szkołę Języków Obcych Glossa. Nagrodą główną był wyjazd na dwutygodniowy intensywny kurs języka hiszpańskiego do Barcelony.
Wyjazd ten wspominam znakomicie, przez co tegoroczne wakacje okazały się najlepszymi w moim życiu! Od niespełna ...
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu

2. MIEJSCE – Day by Day
*0Sara Nowak (X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Katowicach)
Na przełomie października i listopada wzięłam udział w tygodniowym kursie języka angielskiego na Malcie. Zatrzymałam się u rodziny Buttersów, w miasteczku St. Julian's.
Od szkoły dzieliło mnie pięć minut spacerkiem. Brałam udział w kursie półintensywnym, co oznaczało półtorej godziny zajęć dziennie. Moja grupa...
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu

EDYCJA 2011/2012


1. MIEJSCE – Tag für Tag
*0Anna Wąsik (V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach)
Na wstępie pragnę podziękować organizatorom za to, że mogłam przeżyć tak piękną rzecz, jak wyjazd do Wiednia, swojemu nauczycielowi- Dariuszowi Nowakowi za wsparcie i namówienie mnie do wzięcia udziału w tym konkursie, a także przyjaciółce- za pomoc w pisaniu.
Swoją przygodę zaczęłam jeszcze tu, w Polsce, zgłaszając się do konkursu. Nie wierząc, że wygram napisałam pracę i jednak to zrobiłam! Zajęłam pierwsze miejsce! Szok, niedowierzanie, szczęście, radość- to właśnie czułam patrząc na wyniki.
Wyjazd zbliżał się wielkimi krokami...
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu

1. MIEJSCE – Día a Día
*0Karolina Szymiczek (Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim)
Tak, jestem bardzo zadowolona z pobytu w Hiszpanii. Nie żałuję wyjazdu do Malagi.
Kurs w Malaca Instituto w Maladze wspominam bardzo dobrze. Wszystkie świadczenia zamówione za pośrednictwem SJO Glossa były spełnione . Malaga jest niesamowitym miastem. Mogłam zasmakować typowego...
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu

2. MIEJSCE – Day by Day
*0Manuela Włodarczyk (Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im. Feliksa Fabianiego w Radomsku)
Na przełomie sierpnia i września uczestniczyłam w dwutygodniowym kursie języka angielskiego na Malcie w nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w konkursie organizowanym przez Szkołę Języków Obcych Glossa w Krakowie. Zajęcia odbywały się w szkole Linguatime w miejscowości Sliema. Klasa ucząca się na poziomie zaawansowanym, do której się zakwalifikowałam, liczyła pięć osób. Otrzymaliśmy podręczniki, lecz korzystaliśmy z nich sporadycznie. Większość czasu zajmowały swobodne dyskusje...
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu

EDYCJA 2009/2010


1. MIEJSCE – Tag für Tag
*0Marta Krzywańska
Ostatnie przygotowania, wątpliwości, czy aby wszystko jest już gotowe, czy niczego nie zapomniałam, aż w końcu 13 lutego i pierwszy w życiu lot- Warszawa- Londyn. Nigdy nie przypuszczałam, że się uda, nawet gdy się udało nie wierzyłam, że to prawda. Teraz oglądając zdjęcia powoli zaczynam dochodzić do wniosku, że istotnie, te dwa tak wspaniałe tygodnie, wypełnione intensywną nauką angielskiego, spotkaniami z niesamowitymi ludźmi z całego świata, podziwianiem widoków znanych dotychczas tylko z pocztówek i ilustracji, że te dwa tygodnie rzeczywiście należą do mojego życia...
przeczytaj cały pamiętnik | zobacz relację z pobytu